Spájame statočných: Oto Žarnay

Autor: Ján Mičovský | 9.8.2013 o 21:29 | (upravené 9.8.2013 o 21:38) Karma článku: 27,75 | Prečítané:  3650x

Diagnóza je známa. Krajina nám hynie na korupciu. Existuje nejaký recept? Azda výmena politikov? Neúčinné. Defenestrácia? Nedemokratické. Tak aspoň zákon o ochrane bojovníkov s korupciou? Nepriechodné. 

Teda niet vhodnej medicíny?!

Ale je. Účinná látka sa volá občianska statočnosť. Medzi jej vyznávačov pribudol vzácny človek. Oto Žarnay. Učiteľ, ktorý poukázal na zmluvu, čo jeho školu netransparentne oberala každý mesiac o 500 € a nemlčal o tom. Napokon bol nielen učiteľom, ale aj predsedom rady školy. Zmluvu riaditeľ školy následne zrušil a učiteľa Žarnaya z organizačných dôvodov prepustil. Stal sa po sedemnástich rokoch práce prebytočným. No nebol sám. Výpoveď dostal ešte jeden jeho kolega, Milan Matejovský. V mlčiacom profesorskom zbore bol totiž jediným, kto Žarnaya  podporil. Algoritmus zla je tak úboho fádny...   

K hlbokému spoločenskému mlčaniu má právo pridať sa každý z nás. Život učí, že je to užitočný postoj. Pomáha mať pokoj a prežiť.

Existuje však omínavý pocit, že len pokojne prežiť je pre naplnenie života akosi málo. Ak to cítite podobne, príďte v stredu 14. augusta 2013 o 15:45 do Košíc pred Obchodnú akadémiu na Polárnej ulici. Učiteľovi Otovi Žarnayovi tu bude vzdaná verejná pocta a za odvahu v boji s korupciou mu bude udelený Rád Ďurka Langsfelda. Zároveň bude odtiaľto najvyšším predstaviteľom Slovenskej republiky adresovaná naliehavá žiadosť.   

A propos - poznáte osud Ďurka Langsfelda? Učiteľ, bojovník, ktorý v roku 1849 nevymenil svoje presvedčenie za ponúkanú milosť. Jeho slová spod šibenice mocne prevrávajú do našich svedomí aj dnes: „Teraz ma súdia nepriatelia, no raz ma budú súdiť Slováci a pred nimi by som chcel obstáť“. Táto veta je vysokou koncentráciou oslobodzujúceho elixíru morálky. Sú naozaj silnejšie a väčšie veci, ako osobná pohoda a šťastie. Skúsme práve preto na stretnutí v Košiciach pretlmočiť Langsfeldov odkaz takto: „Trocha sa dnes o svoju prácu naozaj bojíme, no raz by sa nás mohli naše deti spýtať, prečo sme vtedy mlčali. A pred nimi by sme chceli obstáť“.

Motto verejného stretnutia v Košiciach je SPÁJAME STATOČNÝCH.

Prídete?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto z daňových zmien získa viac a odkedy? Pozrite si prehľad

Zmení sa daň z príjmov 
aj nezdaniteľné minimum.

Stĺpček Petra Schutza

Černákov pardon dokonale zapadá do absurdity aj zmenkového príbehu

Dôkazový stav sa zdá byť silný.


Už ste čítali?